Zaburzenia stabilizacji głębokiej

Wśród wielu przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa możemy wskazać na zaburzenie stabilizacji głębokiej. Kręgosłup bez prawidłowej stabilizacji jest predysponowany do różnorodnych uszkodzeń oraz przeciążeń. Za stabilizacje kręgosłupa odpowiedzialny jest tylny system więzadłowy, powięź piersiowo-lędźwiowa oraz głębokie i powierzchowne mięśnie grzbietu brzucha. Najistotniejszymi mięśniami dla stabilizacji głębokiej i segmentalnej kręgosłupa są mięsień poprzeczny brzucha oraz mięsień wielodzielny.

Podczas chronicznych bólów pleców mięśnie te ulegają otrafii i nie powracają samodzielnie do swojej funkcji. Do odzyskania ich sprawności potrzebny jest specyficzny program ćwiczeń ukierunkowany na poprawę stabilizacji tułowia i miednicy. Program poprawiający stabilność pleców rozpoczynamy reedukacja mięśniową. Pacjent po kilku pierwszych spotkaniach musi umieć znaleźć neutralną pozycję kręgosłupa lędźwiowego, utrzymać napięte mięśnie głębokie brzucha (trzymanie pępka) i świadomie napinać mięsień wielodzielny. Gdy pacjent opanuje wyżej wymienione elementy nakładamy na nie ruchy bardziej złożone w różnych pozycjach wyjściowych, dołączamy ćwiczenia na piłce, dyskach rehabilitacyjnych, ćwiczenia z taśmą Thera-Band, ćwiczenia na przyrządach oraz ćwiczenia z obciążeniem.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! Specjalista Szymon Budnik, oferuje masaż sportowy, masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich i wiele wiele innych. W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Istotnym elementem programu ćwiczeń stabilizacyjnych są ćwiczenia domowe, które pacjent powinien wykonywać przynajmniej raz dziennie.

Koncepcje stabilizacyjne SET i PILATES

Stabilizacja jest bardzo istotnym elementem w procesie rehabilitacji bólów kręgosłupa. Wiadomo, że bez prawidłowej stabilizacji głębokiej nie można uzyskać pełnej sprawności ruchowej. Koncepcje Set i Pilates pozwalają odbudować stabilizacje oraz ogólna sprawność głęboką.

Pilates: ustawienie posturalne, przepływ, precyzja, wytrzymałość, relaksacja.

SET: motywacja, aktywizowanie pacjenta, ćwiczenia kształtujące siłę mięśniową, trening w domu