Postępowanie fizjoterapeutycznie w uszkodzeniu mięśni kulszowo-goleniowych

W praktyce terapeutycznej fizjoterapeuty pracującego ze sportowcami urazy mięśni takie jak naderwania czy rzadziej zerwania mięśni są niestety bardzo częstą przyczyną pojawienia się sportowca w gabinecie. Grupa mięśni kulszowo-goleniowych (dwugłowy uda, półbłoniasty, półścięgnisty) leżących na stronie tylnej uda przyczepiających się do guza kulszowego w swoim proksymalnym przyczepie i dystalnie do kości piszczelowej i strzałkowej jest najczęściej narażona na uraz. Dyscypliny sportowe takie jak karate, piłka nożna, gdzie dochodzi do częstych wymachów nogami i zmian sił działających na mięśnie stawu biodrowego i kolanowego. Mięśnie te powodują wyprost w stawie biodrowym i zgięcie w stawie kolanowym. Warunki w jakich dochodzi do urazu tych mięśni są bardzo różne, co wiąże się ze złożonością pracy tych mięśni. Jednak najczęściej pacjenci podają jako przyczynę kopnięcia, gdzie występuje zgięcie biodra z jednoczesnym wyprostem kolana.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! Specjalista Szymon Budnik, oferuje masaż sportowy, masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich i wiele wiele innych. W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Uszkodzenia mięśni – przyczyny


Jako główne przyczyny powodujące uszkodzenia tych mięśni podaje się:
– słabą elastyczność mięśni
– przemęczenie
– nierównowaga siły mięśniowej między mięśniem czworogłowym uda a kulszowo-goleniowymi (normalny stosunek 3:2)
– niewystarczająca rozgrzewka, która nie podnosi temperatury mięśni
– wyprostowanie tzw. punktów spustowych (miejsc o wzmożonym napięciu mięśni, bardzo wrażliwych na ucisk) w mięśniach kulszowo-goleniowych lub mięśniach przeciwstawnych (antagonistycznych)
– restrykcje stawów (biodrowy, kolanowy, kręgosłup)
– występowanie blizn i zrostów po poprzednich przebytych urazach (często źle wyleczonych)

Uszkodzenie mięśni kulszowo-goleniowych


Objawy uszkodzenia mięśni mogą przebiegać bardzo gwałtownie ze słyszalnym rozerwaniem lub niezauważalnie, stopniowo z niewielkim bólem. W większości przypadków naderwania przebiegają bez wyraźniej , rozpoznawalnej przyczyny i objawiają się bólem podczas biegania z tyłu uda, siedzenia (szczególnie na twardym krześle), przy rozciąganiu mięśni. Przy dużych urazach pojawia się po kilku dniach krwiak i bolesne obrzmienie.


Leczenie urazu jest uzależnione od stopnia uszkodzenia i ważne jest aby ustalić wielkości dysfunkcji, a więc czy jest to małe, średnie czy też duże uszkodzenie (z przerwaniem ciągłości włókien. Stopień trzeci leczy się operacyjnie i objawia się dużym bólem, obrzękiem, krwiakiem oraz bardzo dużym osłabieniem siły mięśniowej. Stopień 1 i2 leczy się bezpośrednio po urazie przyłożeniem lodu do 20 minut aby zmniejszyć ból i obrzęk, kompresją uda poprzez zabandażowanie lub plastrowanie oraz uniesieniem nogi powyżej poziomu serca w leżeniu. To postępowanie dotyczy pierwszych 48 godzin.

Zabronione jest jakiekolwiek używanie kończyny polegające na rozciąganiu czy też aktywnym energicznym napinaniu mięśni. Wykwalifikowany fizjoterapeuta może stosować inne sposoby leczenia polegające np. delikatnym masażu poprzecznym miejsca urazu (zabroniony głęboki masaż), obniżaniu bolesnego napięcia mięśni specjalnymi technikami rozluźniającymi (techniki mięśniowo-powięziowe, terapia punktów spustowych) i zalecenie specjalistycznych ćwiczeń izometrycznych. Ćwiczenia rozciągające zaleca się dopiero po zniknięciu bólu w testach oporowych.

Całkowite wyleczenie trwa od 3 do 6 tygodni w zależności od stopnia uszkodzenia. Najlepszą jednak formą leczenie jest niedopuszczenie do udaru przez prawidłowo prowadzony trening pod okiem doświadczonego trenera.