Świeże urazy – skręcenia
W wyniku specyfiki życia człowieka na ziemi, pracy zawodowej czy też z powodu uprawiania sportu występują czynniki, które przyczyniają się do powstawania wielu urazów i pourazowych uszkodzeń narządu ruchu.
Terminem „skręcenie” określa się z reguły wszystkie uszkodzenia tkanek miękkich i struktur okołostawowych , którym nie towarzyszą objawy uszkodzenia kości. Skręcenia powstają najczęściej z mechanizmów pośrednich, których siła przekracza wytrzymałość mechaniczną torebki stawowej oraz zakres fizjologicznego ruchu w danym stawie np. nagłe obciążenie stopy w pozycji przywiedzenia i skręcenia do wewnątrz, złe lub nieuważne stąpnięcie czy ześlizgnięcie się stopy podczas biegu itp.
Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! Specjalista Szymon Budnik, oferuje masaż sportowy, masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich i wiele wiele innych. W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.
Skręcenia – objawy
Najczęściej zaraz po urazie występuje ból niewielki lub ostry i w zależności od rodzaju skręcenia następują po sobie pewne procesy zapalne a w późniejszym czasie samonaprawcze. Struktury biorące udział w tego rodzaju urazach to najczęściej część włóknista torebki stawowej, błona maziowa, więzadła oraz przyczepy ścięgniste okolicznych mięśni. Skręcenia możemy podzielić na trzy grupy:
1 stopnia, skręcenie lekkie – nieznaczny krwiak i obrzęk, niewielkie ograniczenie funckji ruchowej; uszkodzenie niewielkiej liczby włókien,
2 stopnia, skręcenie średnie – objawy tak jak w 1stopniu lecz z większym nasileniem; uszkodzenie znacznej liczby struktur,
3 stopnia, skręcenie ciężkie – silny ból i obrzęk, niestabilność stawowa, znaczne ograniczenie funkcji ruchowych; może dojść do przerwania więzadeł i innych struktur.
Skręcenia – leczenie
Należy pamiętać, że żadne uszkodzenia tkanek miękkich narządu ruchu nie goją się bez śladu. Wygojenie uszkodzeń w tkankach miękkich polega na zastąpieniu wysoko wartościowej i wyspecjalizowanej tkanki (ścięgnistej, więzadłowej itp.) tkanką niepełnowartościową. W wielu przypadkach prowadzi to do powstawania blizn w mięśniach, osłabienia więzadeł, utraty elastyczności torebek stawowych czego następstwem jest częściowy a nie prawie całkowity powrót do zdrowia. Większość niedoleczonych uszkodzeń prowadzi również do stanów przewlekłych i nawracąjacych mających znaczny wpływ na jakość i komfort życia. Rola fizjoterapeuty w tym łańcuchu zdarzeń ma na celu zmniejszenie ryzyka występowania powikłań i patologii pourazowych oraz zapewnienie powrotu do najkorzystniejszego stanu sprawności uszkodzonych struktur.
Przykładowe postępowanie fizjoterapeutyczne dla skręconego górnego stawu skokowego o stopniu 1 i 2. Dla stopnia 3 postępowanie jest zbliżone lecz poprzedzone krótkim okresem unieruchomienia ( nie koniecznie gips), w którym już prowadzi się fizjoterapię.
Okres ostry ( do 2 dni ) – zalecamy terapię p. obrzękową ( przez 2 pierwsze godziny okłady z lodu do 15 min z przerwami) , pozycje ułożeniowe z lekkim opatrunkiem uciskowym w okolicy urazu, zakaz obciążania stopy w tym czasie.
Okres podostry od 2 dnia (po ustąpieniu stanu ostrego) – polecamy chodzić, obciążać staw skokowy uprzednio zabezpieczony przez specjalny opatrunek plastrowy (taping, kinesiotaping ), równocześnie stosujemy masaż poprzeczny zapobiegający powstawaniu sklejeń i blizn w tkankach, trening propriocepcji i stabilizacji ( metodą PNF), trening aerobowy polepszający funkcję całego systemu krążeniowego, likwidowanie wzmożonych napięć tkanek ( techniki powięziowo-mięśniowe i pkt. spustowych – wyrównywanie napięć), ćwiczenia izometryczne, krioterapia (pocieranie lodem ok. 30 sekund ) + czynna mobilizacja w bezbolesnym zakresie.
Okres powrotu do funkcji (organizacja tkanki) ok. 3 tygodnia – odchodzenie od opatrunków plastrowych, stosowanie normalnych obciążeń, trening siłowy, rozciąganie tkanek (techniki metody PNF, PIR itp.).