Problemy stawów skroniowo-żuchwowych
Polsce oprócz lekarzy stomatologów różnych specjalności i specjalistów chirurgii szczękowo-twarzowej terapią stawów skroniowo-żuchwowych zajmują się z powodzeniem fizjoterapeuci. Mam na myśli tych fizjoterapeutów, którzy ukończyli kursy terapii: mięśniowo-powięziowo-łącznotkankowej, szkolenia w zakresie terapii manualnej i osteopatii. W podejściu fizjoterapeutycznym terapia S S-Ż obejmuje wszystkie dolegliwości bólowe, zarówno stawów, twarzy, jak i zębów, które nie poddają się leczeniu technikami stomatologicznymi.
Nawykowa ustawianie głowy w pozycji wysuniętej do przodu, powoduje zaburzenie równowagi pomiędzy systemem czaszkowo-żuchwowym, a okolicą ramion i szyi. Mięśnie karku i ramion są bowiem antagonistami mięśni żuchwowych oraz nad i pod gnykowych. Zaburzenie statyki ciała wyzwalające nadmierną aktywność mięśni po stronie obniżonej miednicy wywołuje nieprawidłowe boczne ułożenie czaszki, powodujące kompresję SS-Ż.
Wzajemne zależności mające swoje podstawy w teorii łańcuchów mięśniowych i dysbalansie powodują iż system czaszkowo-żuchwowy nie jest izolowany. Wynika z tego wniosek, iż zawsze zaburzenie statyki ciała pacjenta powinno być brane pod uwagę w procesie diagnostycznym. Wzajemna kumulacja stresów oraz nawyk tłumienia emocji w sobie wyzwala mechanizm powstawania nadmiernych napięć, które prowadzą do manifestacji schorzenia całej jednostki ruchowej w obrębie S S-Ż. Dlatego też w terapii, która praktykują fizjoterapeuci, jednostka ta jest traktowana całościowo.
Terapia S S-Ż obejmuje zarówno osoby mobilne, mające problem z nadmiernym napięciem, bądź osłabieniem mięśni, osoby cierpiące na różnego rodzaju dolegliwości bólowe okolic twarzy, czoła, oczu, potylicy, szyi, w których nie stwierdza się objawów organicznych, również tych pacjentów, którzy mają prawidłowo rozpoznane objawy bruksizmu:
– objawy akustyczne stawu
– zgrzytanie i zaciskanie zębów (w wywiadzie)
– nadmierne ich zcieranie
– girlandowe odciśnięcia zębów na brzegach języka
– linijne zgrubienie błony śluzowej policza
– ubytki klinowe
Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! Specjalista Szymon Budnik, oferuje masaż sportowy, masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich i wiele wiele innych. W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.
Prawidłowa diagnostyka czynnościowa i funkcjonalna stawu w powiązaniu z oceną sylwetki i wywiadem powinna obejmować badanie zewnątrz i wewnątrz ustne mięśni okolicznych, biorąc pod uwagę ocenę ich napięcia, stopnia bólu i zaburzonych funkcji.
Znajomość topografii i terapii punktów spustowych wraz z umiejętnością powiązania ich występowania przez pacjenta staje się dodatkowym czynnikiem mającym kluczowy wpływ na sukces terapeutyczny.
Podsumowanie
Techniki Stosowane w terapii manualnej przyczyniają się do poprawy funkcji czynnościowych stawu. Praca nad układem mięśniowo-powięziowo-łącznotkankowym, ocena czynnościowa kręgosłupa szyjnego, statyki ciała, hipo i hypermobilności oraz ocena głównego stabilizatora górnego odcinka tułowia jakim jest kość gnykowa otwiera nowe światło na możliwość leczenia i oceny dolegliwości ze strony S S-Ż.
Po to by pacjent mógł się czuć się w pełni bezpieczny i byśmy kierowani zasadą „Primus Non Nocere” mogli zgodnie z własnym sumieniem i etyką zawodową mu pomóc, powinniśmy pracować zespołowo: stomatolog – fizjoterapeuta i psycholog, który często ma równie duży wpływ na proces leczenia pacjenta cierpiącego nieraz przez wiele lat.